koraliki.pl

cekiny

cekiny Historia cekinów sięga XIII wieku kiedy to służyły za monety. Wybijane były w Wenecji z czystego złota. Nazywane rzadziej pajetka lub pajeta z biegiem lat coraz rzadziej wykorzystywane były w celach płatniczych.

Zanim wynaleziono elektryczne neony duże cekiny przyszywane były do bilbordów reklamowych. W blasku słońca skutecznie przykuwały uwagę.

Obecnie cekiny wykonywane są z tworzywa sztucznego, najczęściej plastiku. Tłoczone są jako cienkie połyskujące blaszki. Najczęściej okrągłe i z dziurką doszywane są do butów, ubrań, torebek, narzut, firan… Są niesamowicie powszechną i pożądaną ozdobą.

Cekiny produkowane są we wszystkich wymiarach, kształtach geometrycznych i kolorach w zależności od potrzeb i zastosowania. Najbardziej powszechne i najczęściej noszone są przez kobiety jako główna ozdoba sukni wieczorowych.

Mniejsze cekiny służą jako elementy biżuterii. Bardzo często przeplatane z plastikowymi koralikami znajdują swoje miejsce w bransoletkach, naszyjnikach czy kolczykach. Te najmniejsze i zazwyczaj bez otworów przykleja się do paznokci nadając im niecodziennego blasku.

Ostatnio cekiny znaleźć można prawie we wszystkich kolekcjach ubrań. Te bardziej stonowane są matowe i lekko błyszczą. Aby były bardziej widoczne cekiny produkowane są z tęczową poświatą czy też metalicznymi a nawet fluorescencyjnymi refleksami.

Jedną z wielu zalet cekinów jest to, że każdy może ich używać samodzielnie do zdobienia bluzek, torebek, czy spodni. Wystarczy odrobina wyobraźni i igła z nitką, czy żyłka by zamanifestować swoją indywidualność.

Koraliki - Sklep
Zapraszamy do sklepu Qnszt.pl gdzie czeka na Ciebie ponad 8.000 produktów do wyrobu biżuterii takich jak srebrne półfabrykaty, kamienie ozdobne, Swarovski Crystallized, muszle, koral oraz perły i porcelana. Wśród oferty sklepu znajdziesz również wyjątkowe koraliki lampwork, millefiori, fimo, crackle, i wiele innych.