koraliki.pl

pereły hodowlane

pereły hodowlane Bardzo rzadko do tkanki małży dostaje się drobny kawałek piasku bądź inne obce ciało. Wówczas małża zaczyna się bronić i wytwarza węglan wapnia, który otacza intruza. Mięczak okrywa go macicą perłową przez kilka lat, aż powstaje piękna perła. Na 30-40 małżów tylko jeden posiada perłę. W ten sposób powstają naturalne perły.

Właśnie ze względu na tak nieliczne występowanie pereł naturalnych oraz rosnące zapotrzebowanie na ten dar natury na początku 20 wieku założono hodowle pereł. Aż 90% pereł znajdujących się na rynku, to perły hodowlane. Bardzo liczne farmy powstały w Azji Południowej na morzach. Farmy hodowlane zakłada się również w wodach słodkich w jeziorach.

Perły hodowlane powstają tak samo jak perły naturalne. Tutaj jednak do rdzenia ostrygi rolnicy wprowadzają zarodek perełki bądź inne ciało obce. Często zarodek umieszcza się w samym jądrze. Wówczas proces powstawania perły bardzo się skraca. Niekiedy zaś do jednego małża wprowadza się nawet 30 sztucznych zarodków, które nie wyrządzają ostrydze żadnych szkód. Małże żyją kilka lat. Zazwyczaj po skończeniu siódmego roku życia przestają wydzielać macicę perłową.

Małże z zarodkami przebywają w wodzie na głębokości kilku metrów i w temperaturze wyższej niż 11 stopni około 3-4 lat. W tym czasie opalizująca warstwa osiąga nawet 0,8 – 1,2 mm grubości. Małże wyławia się, wyjmuje z nich perły, które to umyte i osuszone sortuje się według jakości. Tylko 10 % pereł wykorzystuje się do wyrobu ekskluzywnej biżuterii.

Najczęściej powstają perły zwane Biwy. To białe perełki o ciekawym połysku charakteryzujące się nieregularnym kształtem. Występują w Japonii. Kiedy perełka zaczyna się tworzyć na wewnętrznej skorupie małża jako brodawka, powstaje perełka bąblowa. Jest półkolista, spłaszczona i zawiera liczne zanieczyszczenia. Aby powstała kulista perła skleja się ze sobą dwie połówki różnych pereł.

Perły występują tylko w kilku tonacjach kolorystycznych. Zaczęto je więc barwić we wszystkich możliwych kolorach. Zyskały w ten sposób na uniwersalności. Perły najczęściej wykorzystuje się do wyrobu jednolitych naszyjników i bransolet. Do dziś są one symbolem elegancji i dobrego smaku.

Koraliki - Sklep
Zapraszamy do sklepu Qnszt.pl gdzie czeka na Ciebie ponad 8.000 produktów do wyrobu biżuterii takich jak srebrne półfabrykaty, kamienie ozdobne, Swarovski Crystallized, muszle, koral oraz perły i porcelana. Wśród oferty sklepu znajdziesz również wyjątkowe koraliki lampwork, millefiori, fimo, crackle, i wiele innych.