koraliki.pl

koraliki muszle

koraliki muszle Muszla to zewnętrzny, wapienny szkielet mięczaków. Zazwyczaj zbudowana jest ona z 3 warstw: zewnętrznej, która tworzy wieczko w muszlach ślimaków, środkowej - wapiennej zwanej porcelanową oraz wewnętrznej, która to znana jest jako macica perłowa. Węglan wapnia buduje dwie ostatnie z wymienionych warstw.

Barwne wzory powstają na powierzchni muszli przez powtarzające się rytmicznie okresy wzrostu i jego zahamowania. Gdy zwierzę rośnie, brzegi płaszcza odsuwają się od siebie, odkładając nowe warstwy substancji budujących muszlę. Początek muszli jest więc zawsze najmniejszy i najstarszy.

Prawie wszystkie gatunki mięczaków tworzą okrycie z muszli. Większość muszli wytwarzają ślimaki i małże. Ślimaki mają muszle jednoczęściowe, zazwyczaj spiralnie skręcone, małże zaś dwuczęściowe, zwykle połączone po jednej stronie zamkiem.

Badania archeologiczne wykazały, że ozdoby z muszli cieszą się popularnością już kilka tysiącleci. Wystarczyły prymitywne narzędzia, by można było wykorzystać muszle do wyrobu biżuterii.

Jedne z najciekawszych są muszle porcelanek. Rodzina tych zwierzątek liczy aż 200 gatunków. Ich zewnętrza powierzchnia jest połyskująca i gładka. Muszla pokryta jest twardym szkliwem przyozdobionym nierzadko wyjątkowymi, barwnymi wzorami.

Aby można było wykorzystać muszle do wyrobu biżuterii najczęściej wykonuje się mały otwór cienkim, precyzyjnym wiertłem o dużej mocy, by nie ukruszyć muszli. Ciekawsze okazy pozostawia się w całości. Takie, które uległy szkodzeniu często tnie się na mniejsze odcinki, z których również robi się biżuterię.

Aby muszle były piękniejsze barwi się je na wiele kolorów. Muszla jednak nie łatwo przyjmuje sztuczne barwniki. Kolory wychodzą więc delikatne dzięki czemu muszla nie traci swoich naturalnych walorów. Biżuteria z muszli jest typowo letnią ozdobą. Kojarzy się ze słońcem i morzem. Jest synonimem lekkości i ciepła.

Koraliki - Sklep
Zapraszamy do sklepu Qnszt.pl gdzie czeka na Ciebie ponad 8.000 produktów do wyrobu biżuterii takich jak srebrne półfabrykaty, kamienie ozdobne, Swarovski Crystallized, muszle, koral oraz perły i porcelana. Wśród oferty sklepu znajdziesz również wyjątkowe koraliki lampwork, millefiori, fimo, crackle, i wiele innych.